Przygotowanie kominka do zimy - konserwacja i czyszczenie
Kominek nie tylko ogrzewa nasz salon, lecz także wprowadza do wnętrza niepowtarzalny klimat. W sezonie jesienno-zimowym w wielu domach staje się on centralnym miejscem, przy którym wypoczywa cała rodzina. Aby estetycznie wyglądał, a jednocześnie był wydajny i bezpieczny, powinno się o niego odpowiednio dbać. Jest to szczególnie ważne przed zimą. Jak konserwować kominek i skutecznie go czyścić? O tym dowiecie się w poniższym artykule.
Rodzaje kominków
Zanim przejdziemy do tematu czyszczenia i konserwacji, zapoznajmy się z podstawowym podziałem kominków, który zależy od rodzaju wkładu grzewczego, czyli paleniska. Wyróżnia się:
- kominki otwarte, pozbawione wkładu grzewczego i drzwiczek oraz
- kominki zamknięte, wyposażone we wkład, umożliwiające precyzyjne sterowanie pracą kominka. Wśród nich można wyodrębnić konstrukcje z wkładem:
- szamotowym lub ze stali z szamotem- najbardziej popularne,
- gazowym- działające na LPG lub gaz ziemny,
- konwekcyjnym- do małych powierzchni, wymagające stałego uzupełniania drewna,
- wodnym- ogrzewające również wodę użytkową,
- powietrznym- zwane DGP, stosowane do dogrzewania domów,
- akumulacyjnym- średnio intensywnym, ale o równomiernym grzaniu,
- żeliwnym- tańszym niż stalowe, ale o mniejszej szczelności,
- stalowym- drogie, ale cechujące się dużą trwałością.
Istotne jest też miejsce zainstalowania kominka. Można wyróżnić:
- kominki wolnostojące,
- do zawieszenia,
- narożne, a nawet
- stołowe (w przypadku biokominków).
Kominki mogą być obudowane betonem, cegłą, a nawet odpornym na działanie wysokich temperatur gresem. Na rynku znajdziecie też gotowe obudowy kominkowe z granitu, marmuru lub piaskowca.
Dlaczego należy czyścić kominek?
Zaniechanie czyszczenia ma niewątpliwy wpływ na wygląd kominka - na szybie osiada sadza, która przesłania płomienie, a niesprzątnięty popiół wysypuje się i roznosi po domu. Z czasem popiół i gromadząca się sadza zaczynają się nawarstwiać i utrudniać korzystanie z kominka. Otwieranie go staje się trudne, a wentylacja traci drożność, przez co ogień słabiej płonie. Duża ilość osadów działa jak izolacja obniżająca cieplną wydajność całej instalacji.
Częściowe zablokowanie dopływu powietrza do płomienia może sprawić, że wewnątrz kominka zacznie wydzielać się bezwonny i toksyczny tlenek węgla - czad. Regularne wdychanie nawet jego niewielkich ilości niszczy zdolność naszej krwi do transportowania tlenu, a wysokie stężenie może doprowadzić nawet do śmierci.
Nieczyszczony przewód kominowy może stać się przyczyną pożaru, gdy nawarstwiona w nim sadza zapali się i szyb zajęty zostanie ogniem o bardzo wysokiej temperaturze. Doprowadza to do pękania konstrukcji komina i zajęcia się ogniem całego budynku.
Sprawdzone sposoby czyszczenia
Zawsze konserwację kominka trzeba rozpocząć od czyszczenia urządzenia w środku. Do pracy należy przystąpić po wygaszeniu ognia i wystygnięciu paleniska. W pierwszej kolejności trzeba wyjąć pozostałości po spalaniu, a następnie użyć szczotki drucianej do zlikwidowania sadzy osiadającej na konstrukcji wsadu grzewczego. Pomocny może być w tym też odkurzacz.
Następnym krokiem jest dokładne czyszczenie przy pomocy dedykowanych środków chemicznych. W sklepie kolorowykoszyk.pl zaopatrzysz się w wysokiej jakości produkty ułatwiające to zadanie:
- Morus - proszek do usuwania sadzy z kominków, który skutecznie oczyszcza wkłady grzewcze i przewody kominowe. Środek zawiera sole mineralne, które pod wpływem wysokich temperatur ulegają rozkładowi na substancje o właściwościach katalitycznych,
- Pianka do czyszczenia kominka, piekarnika i grilla BUZZY Fireplace Oven & Grill - skutecznie usuwa tłuszcz oraz sadzę. Dzięki swojej dużej gęstości nie spływa z powierzchni pionowych, co bardzo ułatwia sprzątanie i czyni je komfortowym.
Jakie akcesoria są niezbędne do czyszczenia kominka?
Oprócz wymienionych wyżej środków chemicznych, podstawowymi akcesoriami do czyszczenia są szczotka i szufelka, niezbędne do usuwania popiołu.
Potrzebna jest również szczotka druciana do zeskrobywania nalotów sadzy.
Sporą oszczędność czasu przy czyszczeniu wnętrza kominka zapewnia odkurzacz.
Do wynoszenia odpadów i zanieczyszczeń przyda się też wiaderko. Na wszelki wypadek, gdyby zabrudzenia przedostały się poza powierzchnię kominka, można zaopatrzyć się też w płyn do mycia podłogi, np. General Fresh.
***
Czyszczenie kominka należy wykonywać regularnie, aby urządzenie służyło jak najdłużej, było mniej awaryjne, a przy tym zużywało możliwie jak najmniej paliwa.