Niedoprane, przebarwione ubrania to horror każdej pani domu. Powodem bardzo często jest niedostosowanie się o wytycznych producenta wymienionych na metkach, a czasami zagubiona czerwona skarpetka, która nie wiadomo jak dostała się między białe rzeczy. Aby przedłużyć żywotność ulubionej garderoby i cieszyć się czystością i świeżością ubrań, warto stosować się do kilku prostych reguł. Dowiedz się, o czym warto pamiętać i jak sortować pranie.
Jak segregować pranie – najważniejsze zasady
Najważniejszą zasadą przy sortowaniu prania jest uwzględnienie koloru oraz rodzaju tkaniny, a także stopień zabrudzenie. W przypadku białych rzeczy należy je prać tylko i wyłącznie z innymi białymi. Nie należy mieszać ich z jasnymi (np. kremowymi czy jasnoszarymi), ponieważ są bardzo podatne na przebarwienia. Warto zastosować proszek z wybielaczem, który pozwoli uzyskać śnieżną biel ubrań. Ciemną garderobę, na przykład czarną, granatową, czy szarą, można wyprać razem. Problematyczne mogą być czarno-białe rzeczy. Należy prać je osobno w temperaturze maksymalnie 30 stopni Celsjusza.
Największym wyzwaniem jest jak prać kolory. Jednokolorowe ubrania należy posortować: czerwone i pomarańczowe można prać razem, tak samo jasnozielone z jaskrawozielonym czy żółte z jasnopomarańczowym. Należy je prać w niskich temperaturach, aby przedłużyć trwałość kolorów. Tak samo sytuacja wygląda w przypadku wielokolorowych ubrań. Aby uniknąć przebarwień do pralki warto wrzucić chusteczki do prania wyłapujące i pochłaniające barwniki, które mogłyby osiąść na garderobie. To skuteczna pomoc w domowych obowiązkach oraz sposób, by cieszyć się ulubionymi kolorowymi koszulkami znacznie dłużej.
Pranie, a rodzaj tkaniny
Jak segregować pranie ze względu na rodzaj tkaniny? Przede wszystkim należy je podzielić na naturalne (np. bawełna albo len), syntetyczne (np. lycra, poliester) oraz delikatne (np. wełna i jedwab). Warto zwrócić uwagę na zalecenia producentów ubrań, wyszczególnione na matach. Dzięki temu unikniesz skurczenia oraz uszkodzenia garderoby w czasie prania. Z naturalnych surowców bardzo często wykonuje się ubranka dla dzieci. Aby pozbyć się plam oraz nagromadzonych bakterii, tkaniny te możesz prać długo i w temperaturze od 60 do nawet 90 °C. Syntetyczne z kolei mają tendencję do kurczenia się, dlatego należy nastawić pralkę na krótki program i na maksymalnie 40-50 °C. Delikatne tkaniny warto włożyć do woreczków do prania, by nie ocierały się o siebie i pierz w 30 do 40 stopniach Celsjusza. W przypadku prania wełny czy jedwabiu warto zastosować dedykowany program (o ile Twoja pralka jest w niego wyposażona).
Stopień zabrudzeń
Wiesz już jak segregować pranie – kolory należy rozdzielić na białe, jasne, ciemne, jednokolorowe i wielokolorowe, a także z podziałem na rodzaj tkaniny. Ostatnią, ważną kwestią jest stopień zabrudzenia. Niestety, w tym przypadku nie znajdziesz zaleceń producentów ubrań. Pozostaje kierowanie się intuicją. Ubrania przepocone wystarczy przeprać w 40 °C. W przypadku plam po dezodorancie, błota, czy trawy można je wywabić mydłem galasowym, alkoholem z octem lub sokiem z cytryny. Najskuteczniejszy sposób, by pozbyć się śladów po jedzeniu to użycie środków z enzymami, na przykład proszku albo odplamiacza. W przypadku mocniejszych zabrudzeń wymagane będzie pranie w temperaturze 60 °C.
Wiedząc dokładnie jak segregować pranie, unikniesz nieprzyjemnych sytuacji, takich jak zafarbowanie czy uszkodzenia ubrań. Stosowanie się do reguł jest bardzo istotne, ponieważ pozwala przedłużyć żywotność garderoby. Zadbaj o środowisko, a także o swój portfel, dbając o swoje ubrania.