KolorowyKoszyk.pl

Jak wyczyścić kominek?

W chłodne, jesienne i zimowe wieczory czas spędzony przy kominku jest niezwykle przyjemny. Blask bijącego ognia i roztaczające się dookoła ciepło nadaje niepowtarzalnego klimatu. By bezpiecznie użytkować kominek, należy o niego specjalnie zadbać. Podpowiadamy, jak odpowiednio wyczyścić zarówno obudowę, jak i wkład.

Kiedy czyścić kominek?

Kominek powinieneś wyczyścić zarówno przed jak i po sezonie grzewczym. Zacznij od przejrzenia  urządzenia pod kątem potencjalnych uszkodzeń. Zobacz, czy szyba jest w całości oraz sprawdź stan uszczelek. Kiedy już ogień zgaśnie i pozostałości ostygną, należy wyczyścić palenisko z sadzy, popiołu i wszelkich pozostałości. Czynność wykonasz przy użyciu łopatki lub specjalnego odkurzacza. Następnym krokiem będzie usunięcie zabrudzeń z szyby. Zanim przystąpisz do pracy, zabezpiecz podłogę. Możesz wykorzystać gazety lub ręcznik papierowy. Dzięki temu kapiąca woda nie uszkodzi posadzki. Samo czyszczenie wykonasz przy użyciu miękkiej gąbki i dedykowanego preparatu. Istnieje również wiele domowych sposobów – możesz spróbować gazetą lub sadzą.

Kolejnym krokiem będzie umycie obudowy. Zetrzyj kurz oraz przetrzyj ramę wkładu kominkowego. Warto używać delikatnych detergentów bez granulek, które mogłyby zniszczyć powłokę. Na koniec przetrzyj szybę od zewnątrz płynem do szyb. Unikaj skrobania i intensywnego szorowania powierzchni. Jeżeli nie możesz poradzić sobie z zabrudzeniami, warto pozostawić środek na kilka minut, a następnie podjąć próbę ponownego doczyszczenia miękką szmatką.

Jak wyczyścić kominek?

Podczas palenia powstaje smoła oraz inne substancje łatwopalne, które gromadzą się w trakcie palenia. Dedykowany środek do czyszczenia kominka skutecznie usuwa sadzę i ułatwia codzienną eksploatację. Samo zastosowanie jest bardzo proste – wystarczy wrzucić saszetkę z preparatem na dobrze rozpalony ogień. W środku kryją się sole mineralne, które pod wpływem wysokich temperatur ulegają rozkładowi na substancje o właściwościach katalitycznych. To znacząco przyspiesza proces spalania sadzy i osadów. Można go stosować we wszystkich kominkach i piecach, w których pali się drewnem i ekogroszkiem. Spala się bezzapachowo, jest nietoksyczny i nie wybucha. Warto zastosować taki preparat, dzięki czemu przewód kominowy będzie odpowiednio wyczyszczony i gotowy na kolejne sezony grzewcze.

Tego nie rób!

Wielu użytkowników kominków używa do przygaszania kominka zwykłej wody. Warto zrezygnować z takich praktyk. Wówczas sadza unosi się do góry i brudzi nie tylko wkład, ale i przewód. Lepiej odciąć dopływ tlenu zamykając odpowiedni system regulacji powietrza. Unikaj również mycia kominka tuż po wygaśnięciu ognia. Odczekaj kilka godzin i dopiero wtedy użyj odpowiednich środków.

Regularne czyszczenie kominka zapewni efektywne ogrzewanie w długie, chłodne wieczory. Trzaskanie ognia, przyjemne ciepło i roztaczający się dookoła blask płomieni są najczęstszymi przyczynami wyboru tego rodzaju ogrzewania. Warto kontrolować jego stan, by móc cieszyć się nim jak najdłużej.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl